o mně

Prohlášení umělce

Žijeme ve společnosti, která je vysoce organizovaná a snad na všechno už někdo napsal manuál. Prostor pro přirozenou lidskou vynalézavost se zmenšuje. Odevzdáni systému přijímáme role a jedeme podle scénářů. Umění je pro mě projevem svobody a odpoutáním se od tohoto systému. Moje tvorba je o hledání a nacházení, tedy o vynalézání vlastních cest. Myslím si, že každý člověk by měl sepisovat své vlastní scénáře.

Věnuji se výtvarné činnosti a výrobě šperků. Ve své tvorbě propojuji design, řemeslo a umění do jednoho uměleckého vyjádření. Myslím si, že v každém vyrobeném kousku šperku i v každém obrazu by měl být především kus poctivého řemesla, pár kapek potu a vnitřního trápení, skrze které absorbuje energii, kterou si pak nese. A také design, jako prvek určité čistoty a nadčasovosti. 

Obrazy vytvářím vlastní, léty cizelovanou technikou, kombinací starých štukatérských postupů a malby. Jedná se zpravidla o strukturální abstrakce a monotypy. Tíhnu k čistému zklidňujícímu projevu a většinou pracuji s omezenou neutrální paletou barev. Tematicky se věnuji zejména zobrazování prostých přírodních jevů a detailů krajiny měnících se vlivem času.

Při tvorbě šperků upřednostňuji minimalistickou, avšak hravou a důmyslnou estetiku. Mé šperky bývají dosti výrazné. Pracuji zejména se stříbrem a s eloxovaným hliníkem. Pár let staré kolekce jsou čistě designové, poslední už více umělecké s důrazem na textury a bohatší materiálovou kompozicí.

Nečekám, odkud přijde inspirace, mám zkušenost, že nejlepší nápady vycházejí z práce samotné. Všechno si totiž nosíme v sobě. Avšak měl-li bych přeci jen popsat nějaké inspirační zdroje, je to příroda. Příroda jako největší inovátor se svými neustávajícími procesy přeměn, chátráním starého a přerodem v něco jiného, dosud nevídaného a často geniálního. V tomto duchu tvořím i já. Hledám řád v chaosu stejně, jako narušuji zaběhlé systémy. Jsem jako houbař, který chodí do lesa až po sezóně. Proč to dělám? Protože lidé jsou nedokonalí a celý život tápou a hledají: sebe, cesty, východiska, naděje, cíle, i tu dokonalost.

Tomáš Holub

Tomáš Holub
Tyršova 78, 294 21 Bělá pod Bezdězem
Česká republika
tel: +420 603 208 579
e-mail: tomas@tomasholub.com

 

Designed by: WEBTRUTNOV | Administrace: PŘIHLÁŠENÍ